Mieszko I, Kościuszko, Sendlerowa, czyli o kolejnych częściach serii Polscy Superbohaterowie


O serii Polscy Superbohaterowie już kiedyś na Makach pisałam  to książki przybliżające historię i jej bohaterów w bliski czytelnikom sposób. Bez nudy  jest akcja, coś się dzieje, a wiadomości, które z trudem w szkole wchodzą do głowy tu wskakują do niej nie wiadomo kiedy. Czary! Fabuła może wydawać tu i ówdzie nieco naiwna, ale czyta się szybko i  przyjemnie, a opisywane postaci schodzą z piedestału i prezentują się czytelnikowi jak ludzie z krwi i kości. Poza encyklopedyczną wiedzą jest tu sporo ciekawostek, których trudno szukać w szkolnym podręczniku. Te książki mogłyby być lekturą pomocnicza do lekcji historii, bo pokazują ważne postaci i wydarzenia w przystępny sposób, nie trzeba się uczyć, by zapamiętać. To ogromna zaleta tej serii.
Irena Sendlerowa. Magiczny koralik, Beata Ostrowicka, il. Elżbieta Moyski
Prezentacja szkolna, robiona w małej grupie z kolegą i koleżanką, których się prawie nie zna i raczej nie lubi, może być prawdziwą męczarnią. Majka wraz z Wiktorią i Ignacym musi opracować temat o niezwykłej kobiecie, Irenie Sendlerowej.  Wiktoria jest pewna siebie i mało taktowna, Ignacy małomówny i zamknięty w sobie, a Majka? Majka lubi uciekać w świat wyobraźni. Jest jeszcze Karol, supermen, który dołączy do nich później. Jaki jest Karol? W przebraniu filmowego bohatera tylko się wygłupia... Gorzej być nie może. Czy rzeczywiście? 
W trakcie przygotowań prezentacji dzieci wciągają się w temat i coraz lepiej poznają. Postać Ireny Sendlerowej staje się dla nich ważna i  bliska, a oni sami lepiej się poznają i przekonują, że pozory mogą mylić, i nie wszystko jest takie, na jakie wygląda. 


Irena Sendlerowa. Magiczny koralik,
Beata Ostrowicka,
il. Elżbieta Moyski, 
wyd. RM, 2018,Stron 96
Format: 140 x 205 mm,
Oprawa twarda,
cena 24,99 zł.

Mieszko I. Tajemnicze drewienko, Magdalena Koziarek, il. Elżbieta Moyski
Współczesność i początki państwa polskiego. Czasowy miks, który czyta się z przyjemnością. A ile można się dowiedzieć! Co to są postrzyżyny i dlaczego postrzyżyny Mieszka były niezwykłe? Jak przebiegało przyjęcie Chrztu św. władcy i dlaczego ten w ogóle go przyjął? Jaki był Mieszko I, jak rządził, jakie miał sposoby na walkę z wrogiem? A jego żona Dobrawa? Czy ludzie ją cenili? Co się stało po jej śmierci? A Bolesław Chrobry? Jak poradził sobie z utrzymaniem władzy po śmierci ojca? Co zrobił z drugą żoną Mieszka i swoimi przyrodnimi braćmi?
Tego wszystkiego dowiemy się, przenosząc się w czasie z braćmi Piotrkiem i Tomkiem  dzięki kawałkowi drewna, znalezionego przez Piotrka na warsztatach archeologicznych. Drewienko miało tajemniczą moc i na zawołanie przenosiło tych, którzy je dotykali w odległą przeszłość. 


Mieszko I. Tajemnicze drewienko, 
Magdalena Koziarek,
il. Elżbieta Moyski,
wyd. RM, 2019,
stron 96,
Format:  140 x 205 mm,
Oprawa twarda,
cena 24.99 zł.
Tadeusz Kościuszko. Wakacje z wodzem, Izabela Degórska, il. Elżbieta Moyski
Wakacje u dziadków, gdzieś pod Krakowem? Cały miesiąc w dziczy? Antek na wieść, że połowę wakacje spędzi w miejscu bez kablówki, skateparku jest załamany! Pomysł rodziców traktuję jako największą porażkę, to nie może się udać. Nuda! Nie ma jednak wyjścia, więc zaopatrzony w konsolę i plecak pełen gier, poddaje się woli rodziców.
Na miejscu jest zaskoczony, bo nie tylko on spędzi tu kilka tygodni, jest tu też jego kuzyn i starsza kuzynka. Co nie zmienia faktu, że te wakacje i tak do udanych trudno będzie zaliczyć... Nic tu nie ma, tylko stajnia i konie. Czy rzeczywiście? Dziadek przygotowuje się do inscenizacji na krakowskim rynku, gdzie wraz z grupą zapaleńców historycznych będą odgrywać insurekcję kościuszkowską. Wnuki nie wiadomo kiedy wciągną się w wędrówkę przez historię i dzięki dziadkowi poznają losy kraju sprzed ponad 200 lat i samego Tadeusza Kościuszki, który stanie się dla nich fascynującą postacią. Żal będzie wyjeżdżać i wracać do domu!


Tadeusz Kościuszko. Wakacje z wodzem,
 Tekst: Izabela Degórska, 
Ilustracje: Elżbieta Moyski,
wyd. RM, 2019,
Stron: 104
Format 140 x 205 mm,
Oprawa twarda,
cena 24.99 zł.

Komentarze