12 miesięcy byliśmy szczęśliwi (a potem nam było już tylko wesoło), Agnieszka Wolny-Hamkało, Agata Juszczak


Ta książka wywołuje mój zachwyt od chwili, w której zobaczyłam jej okładkę. Uwielbiam czerń w ogóle i uwielbiam czerń w ilustracji dla dzieci. Podkreśla i wydobywa kolor, nadaje mu głębi. Kusi tajemnicą, powagą. Zachęca i przywołuje. Czerwień w tytule i nazwiskach autorki i lustratorki, czerwień chusty i spódnicy babuleńki karmiącej gęsi sprawia, że moja ekscytacja rośnie.

A sam tytuł? Obracam go na języku, przetwarzam, wyszeptuję ... Lecę w tę książkę na łeb na szyję!

Jest tu świeżość i wolność. UWOLNIONE myśli, ubrane w słowa, puszczone są luzem, samopas. Jednak zawsze trafiają celnie, zawsze prawdziwe. Gra skojarzeń, porównań lekkich podanych w ilustracyjnym ludowym anturażu — zaskakuje. A wszystko takie nowe, niespotykane.

Ilustracje i tekst raz biegną obok siebie, raz jedno zatrzymuje się w zachwycie i podziwie dla drugiego, raz drugie przystaje, dając się wyprzedzić i prowadzić. Coś niesamowitego! Korowód miesięcy, prowadzonych tanecznym krokiem, raz jest to polka galopka, raz tango, raz delikatny walczyk, raz chodzony... Melancholia miesza się tu z humorem, smutek z radością, metafora z prostotą, dosadność  z poezją... Rok zamknięty w dwunastu impresjach dla wyczulonych na słowo, na brzmienie, na dźwięk, na poezję wreszcie. Dla ludzi małych i dużych.

Proszę Państwa, kto tak pisze dla dzieci? Tylko ktoś, kto słowa ma w krwiobiegu, rytm w sercu i duszę poety. A kto tak ilustruje? Agata Juszczak.


12 miesięcy byliśmy szczęśliwi (a potem nam było już tylko wesoło)
Agnieszka Wolny-Hamkało,
il. Agata Juszczak,
wyd. Hokus-Pokus,
Liczba stron: 24
Format: 265 x 195 mm
Cena 34,90 zł.
wiek od 6 lat i bez ograniczeń.
Komentarze

Prześlij komentarz