Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach, Monika Michaluk, Witold Przewoźny, Michał Stachowiak


Autorzy prowadzą nas przez cztery pory roku, bo życie na wsi upływało zgodnie z rytmem natury. To ona decydowała, kiedy jest na co czas. Czas pełni tu rolę nadrzędną, porządkuje życie mieszkańców dawnej wsi. Każda pora ma swoje święta, zabawy. Wiosną żegnamy zimę i topimy marzannę. To też Wielkanoc z całym mnóstwem obrzędów m.in. śmigusem-dyngusem i pisankami. Lato to czas wzmożonej pracy na polu, bo żeby zebrać plony, trzeba wcześniej bardzo się napracować. Noc Świętojańska i dożynki. Jesień to czas robienia zapasów na zimę i różnych prac domowych m.in. tkania i farbowania materiałów, darcia pierza. Wreszcie Wszystkich Świętych i Zaduszki — obłaskawianie zmarłych (duchom szykowano jedzenie, które zostawiano na parapetach). Zima – barwny czas Bożego Narodzenia. Wędrujemy z autorami od zimy, która jest czasem domowym, czasem czekania na wiosenne odrodzenie do jesieni, która jest czasem zadumy
Dużo tu o tradycji i zwyczajach, świętach i pracach od świtu do zmroku. Czytając książkę, można dowiedzieć się, z jakich narzędzi korzystano, jak wyglądały domy, czym je dekorowano i dlaczego. Można też skorzystać z podpowiedzi, jak przygotować kraszanki, upiec pączki, zrobić słomiane zabawki na choinkę, czy wianki, które puszczało się na wodzie. Młodszym dzieciom spodobają się rymowane wierszyki, które towarzyszą tekstowi głównemu i rozkładówkom. Ilustracyjnie książka zapiera dech w piersiach — jest kolorowa, duża i piękna!

Ogromnie cieszą mnie takie książki, tak estetycznie wydane i na tematy, które idą w zapomnienie. Wszystkie dzieci wiedzą, co to halloween, przebierają się tego dnia i chodzą od domu do domu, zbierając cukierki. A nie wiedzą, że u nas też mamy piękne i barwne tradycje przebierania się i odwiedzana gospodarzy z życzeniami pomyślności... I też można było dostać coś słodkiego w ramach podziękowania. Odkurzmy te zwyczaje, bawmy się nimi!
„Etnogadki” to kapitalna pomoc dla nauczycieli i animatorów do przygotowywania warsztatów i kopalnia inspiracji do kreatywnych prac z dziećmi.


Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach,
Monika Michaluk, Witold Przewoźny,
il. Michał Stachowiak
Wyd. Albus, wydanie drugie 2021,
stron 148
Oprawa twarda
wymiary 30,5 x 1,5 x 22,6 cm,
cena 69,90 zł
wiek 6+
Komentarze