Pszczelarz Józek i Franciszek z kompostu — wspaniałe nowości wydawnictwa Tatarak

 

Te książki dla przedszkolaków (ale i starszych dzieci) mnie zachwyciły. To takie dwa w jednym: z jednej strony ciekawe i mądre opowieści o budowaniu relacji i potrzebie bycia w grupie (Pszczelarz Józek) oraz poszukiwaniu własnej tożsamości i swoich mocnych stron (Franciszek z kompostu), z drugiej potężna dawka wiedzy ogrodniczo-ekologiczno-przyrodniczej. 
Jeśli do tego doda się piękne ilustracje, świetny papier — mamy przepis na książki idealne. Jestem bardzo ciekawa kolejnych pozycji, bo na horyzoncie wydawniczym widać już kolejny tytuł z tej serii „Elizka nie jest straszydłem” Simony Smatany.

Pszczelarz Józek, Simona Smatana, wyd. Tatarak


Opowieść o Józku to początkowo smutna historia samotnego kreta, który mieszka w brzydkim, opustoszałym miejscu. Gdzie nie ma innych zwierząt i nie słychać śpiewu ptaków, gdzie mało zieleni... Ciemna ziemia i smutek w sercu krecika i myśli krążące w jego głowie, czy nie opuścić tego miejsca i nie szukać innego, lepszego miejsca gdzieś indziej. Ale życie pełne jest niespodzianek, tylko trzeba się na nie otworzyć! I tak któregoś smutnego dnia Józek zauważa coś dziwnego - czarny, bzyczący kokon uczepiony do sznura na pranie... Z książki dowiaduje się, że to rój pszczół. Czyta o pszczołach i wpada mu genialny pomysł - postanawia zbudować im domek. Od tej pory wszystko układa się inaczej. Krecik ma zajęcie i towarzyszki, których obecność zmienia wszystko wokół. Ziemia odżywa, pojawiają się rośliny i kwiat, bo pszczoły to czarodziejki - małe, niepozorne, a robią tyle dobrego! Piękne miejsce przyciąga inne zwierzęta i przy stole w chacie Józka nigdy już nie jest pusto i samotnie.
Piękna, ciepłą opowieść, która uwrażliwia na otaczający nas świat i i jego najmniejszych mieszkańców, którzy sprawiają, że jest nie tylko piękniej, ale i że w ogóle jest, bo ich wkład w ekosystem jest nieoceniony. Bo bez pszczół nie ma życia: pszczoły zapylają rośliny uprawne, z których wytwarza się jedzenie. Wosk pszczeli i miód to kopalnia zdrowia, wykorzystywane są w medycynie od wieków.

Na końcu książki znajdziecie małe kompendium pszczelarskiej wiedzy, o czym każdy pszczelarz powinien wiedzieć:
 • jak żyją pszczoły,
 • jak powstaje miód,
 • jak miód trafia do słoików,
 • jak Józek robi miód pitny,
 • opis akcesoriów przydatnych do pracy w pasiece.
A to wszystko napisane zrozumiale dla małego dziecka i ciekawie dla starszego. W książce znajduje się kod QR z nagraniem. Czyta Mateusz Damięcki. Książka współfinansowana w ramach programu Unii Europejskiej "Kreatywna Europa".

Pszczelarz Józek,
Tekst i ilustracje: Simona Smatana
Tłumaczenie: Izabela Zając,
wyd. Tatarak,
Liczba stron: 60
Format: 20 x 20 cm,
Przedział wiekowy: 3+,
Oprawa: twarda,
cena 46 zł.
Franciszek z kompostu, Simona Čechová, wyd. TatarakFranciszek jest dżdżownicą. Mieszka w maleńkiej jamce w kompoście na tyłach ogrodu. Pozornie wiedzie dobre życie, ma mieszkanko i wielu przyjaciół. Jednak obserwując ich, dochodzi do wniosku, że każde stworzenie ma jakieś zajęcie i robi coś ważnego, a on nie. To go smuci i nie daje spokoju. Postanawia więc czegoś od nich się nauczyć. Próbuje tkać sieć jak pająk, niestety z góry skazane jest to na niepowodzenie, przecież nie ma tylu nóg co on, właściwie w ogóle nie ma nóg; próbuje jak pszczoły zapylać kwiaty, ale nie potrafi latać (nie mówiąc już o braku trąbki do zbierania nektaru); chce sprzątać jak kowal, toczyć kulę jak żuk... Smutny i zniechęcony poddaje się, ale wracając do domku, zauważa, że i on ma coś, w czym jest najlepszy i co jest ważne — jak nikt inny potrafi spulchniać i napowietrzać ziemię! Bez Franka warzywa nie byłyby tak dorodne i piękne, podobnie jak inne rośliny. Dżdżownica w ogrodzie to ważna persona!
Mądra i ciepła opowieść, którą czyta się z przyjemnością. No i ten kompost! Cudowna książka wprowadzająca w świat natury, ekologii, ogrodnictwa!

Na końcu książki rozdział poświęcony dżdżownicom i kompostowi.
 • Dlaczego dżdżownice są pożyteczne?
 • Co dżdżownice robią zimą?
 • Czy dżdżownice naprawdę potrafią się rozdwoić?
 • Co to jest kompost?
 • Co się nadaje na kompost, a co nie?
 • Jakie są rodzaje kompostowników?


Franciszek z kompostu
Tekst i ilustracje: Simona Čechová
Tłumaczenie: Izabela Zając,
wyd. Tatarak
Liczba stron: 42
Format: 20 x 20 cm
Przedział wiekowy: 4+
Oprawa: twarda
tu

Komentarze

Prześlij komentarz