Poławiacz cieni, Erna Rosenstein, Katarzyna Walentynowicz

 
Wydawnictwo Wolno jest gwarantem pięknych książek. Tu nie wydaje się na akord, na ilość — każda nowość ma swój czas, przygotowywana jest z uwagą i zastanowieniem. Dlatego tak wygląda, proszę Państwa. Mam w rękach „Poławiacza cieni”. To prawdziwy majstersztyk, wydawnicze cudo. cudo! To „zbiór niemal wszystkich bajek, które udało się odnaleźć w archiwum domowym Erny Rosenstein. W większości pochodzą najprawdopodobniej z lat czterdziestych i pięćdziesiątych, ale kilka z nich zostało napisanych w kolejnych dekadach” (za wyd.). Teksty bajek zaskakują, zadziwiają — wyobraźnia autorki szybuje wysoko! I tak jak w jej obrazach mieszają się surrealistyczne obrazy, tak i surrealistyczne są jej opowieści.

Każda bajka, krótsza, czy dłuższa, jest zagadką. Nie wiadomo, czego się można spodziewać, co się wydarzy, gdzie poniesie autorkę i jej bohaterów wyobraźnia, sny, marzenia... Jej świat jest zadziwiający i wciągający — nie chce się opuścić tej bajki, to prawdziwa kraina czarów.
Opowieść o staruszeńce szwaczce, która każdego do domu wpuściła, nakarmiła, dała się ogrzać i nigdy nie chciała za to zapłaty, a którą odwiedziła na koniec jej dusza — przepiękna, wzruszająca historia o dobroci i sercu. Poruszająca opowieść o chłopcu, który razem z niewidomym ojcem codziennie wyruszał do miasta z kataryną, by zebrać trochę groszy na jedzenie. I marzeniu chłopca, by zrobić więcej pieniędzy, by wyleczyć tatę. To o tym, jak miłość pomnaża i wraca... O starej harpie i jej synu, Dźwięku, który pragnął zamieszkać w sercach wszystkich ludzi, ale tam mieszkały już chciwość, nienawiść, nuda... Czy udało mu się dotrzeć tam, gdzie chciał?

Urzekają mnie te historie, smakuję je powoli. Lubię bohaterów. Myślę o nich, martwię się i wspieram. Nic nie jest tu oczywiste, przewidywalne - często jesteśmy zaskakiwani przez wijące się ścieżki ich losów. 

To bajki dla wszystkich. Przepiękne, mądre, dobre, czułe. Z równą przyjemnością dadzą się im porwać dzieci, jak i dorośli. Ci drudzy niewątpliwie docenią wysmakowane wydanie — ilustracje są dziełem Katarzyny Walentynowicz. Warto tu wspomnieć, że książka otrzymała nagrodę graficzną w konkursie Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY: Katarzyna Walentynowicz za ilustracje, Marcin Markowski za opracowanie graficzne.

Na końcu książki piękny tekst Jarosława Borowca o artystce, rzucający światło na jej twórczość i interpretacyjne kamyczki, a także krótka biografia malarki i pisarki.

Poławiacz cieni,
Erna Rosenstein,
Katarzyna Walentynowicz,
zbiór zebrał i opracował Jarosław Borowiec,  
Wydawnictwo Wolno i Fundacja Galerii Foksal, 2022,
oprawa twarda,
stron 196,
wymiary 22 x 2 x 17 cm,
cena 65 zł,
wiek: 8 +

Komentarze