Idea, Anna Paszkiewicz Ilustracje: Kasia Walentynowicz

„Ludzie potrzebują innych ludzi. Są jak krople wody. Oddalone od siebie pozostają jedynie małymi kroplami. Dopiero połączone tworzą ocean”
Archipelag pełen dzieci, które żyją na swoich wysepkach, mechanicznie wykonując codzienne czynności i nic o sobie nie wiedząc, bo „wyspy były oddalone od siebie na tyle, że dzieci widziały linie brzegowe, ale nie siebie nawzajem". Na pewno są samotne — ich smutek jest widoczny z daleka. To wszystko dostrzega jedna mała myśl, która pojawia się nie wiadomo skąd. Od niej wszystko się zaczyna...

Myśl — maleńki impuls, który żarzy się i może rozpalić ogień. Myśli krążą, dopóki któraś gdzieś nie zapuści korzeni. A jak tak się stanie — ma szansę przerodzić się w coś większego, piękniejszego. Jeśli tylko padnie na podatny grunt — zmienia się w marzenie, które będzie rosnąć, nabierać siły, by przerodzić się w działanie.

To piękna, bardzo subtelna i poetycka opowieść o abstrakcyjnych pojęciach, które nabierają tu kształtu i ciała. To opowieść o samotności, relacjach międzyludzkich i potrzebie bliskości. Bo jak mawiał klasyk „żaden człowiek nie jest samoistną wyspą...”

Książka jest przepięknie wydana: ma formę leporello, co bardzo tu pasuje i jest uzasadnione: harmonijka rozwija się jak idea, rozkłada się, rośnie! Ilustracje wykonała Kasia Walentynowicz. Warto uważnie je śledzić, wyłapywać szczegóły i szczególiki. Zwróćcie uwagę na twarze dzieci — na początku jest w nich pustka, smutek, rezygnacja. Te dzieci, choć żyją i mają oczy otwarte — są w uśpieniu. Ze strony na stronę widać, jak dziecko rozbudza się, widać w nim zmianę, którą wywołała myśl, wzbudzając pragnienie — twarz nabiera wyrazu, pojawiają się emocje, tęsknota i potrzeba zmiany. Już możemy być spokojni, dziecko znajdzie sposób, wymyśli działanie i wybuduje most, by dotrzeć do innych.

Dużo warstw, dużo tematów i myśli do odkrycia. Doskonała książka na warsztaty z grupą i indywidualnego działania w domu. Zapewniam, że nie odłożycie jej szybko na półkę!


Idea,
 Anna Paszkiewicz
Ilustracje: Kasia Walentynowicz,
wyd. Widnokrąg, 2023
Format: 145×210 mm
Liczba stron: 32
Oprawa: twarda
książka leporello
Wiek: 6-9 lat
Cena okładkowa: 45 zł
Komentarze