Przepisy z balkonu i ogródka, Felicita Sala


Dwanaście przepisów dopasowanych do pór roku — przepisów łatwych do zrobienia, zdrowych i bazujących na tym, co możemy uprawiać na balkonie czy w ogrodzie. Ale poza tym, że przepisy są zachęcające do wypróbowania, to są tak podane, że jemy oczami! 

Od dawna nie kupuję książek kucharskich, jeśli szukam przepisu — mam ulubione strony w internecie. Ale są książki, które chce się mieć nie tylko dla przepisów. I tak jest z „Przepisami z balkonu i ogródka” Felicity Sali. Jest śliczna, trudno nie chcieć ustawić jej na półce, to na pewno, ale jest jeszcze coś. Bo niby same przepisy i króciutkie opisy, towarzyszące każdej rozkładówce i wprowadzające w pory roku i wydarzenia, jednak z apetycznych i kolorowych ilustracji wyłania się coś więcej — wspaniała sąsiedzka wspólnota. Aż się chce wśród tych ludzi zamieszkać, stać się częścią miasteczka.

Przez cały rok możemy przyglądać się życiu mieszkańców Ogródkowa. Zaglądamy na ul. Ogrodową, Migdałową, Pumperniklową, Imbirową, jesteśmy w centrum miasta i u jego bram, zerkamy do domów i piwnic, na balkony i parapety... Wszędzie widzimy krzątających się ludzi: doglądają rabatek w ogródkach między domami i na dachach budynków, zbierają wiśnie z drzewa rosnącego między kamienicami, podlewają ogórki, zbierają warzywa i owoce. Miasteczko aż kipi od różnego rodzaju rabat i upraw. Tam cały czas się coś dzieje! Ci ludzie mieszkają obok siebie, ale działają razem — sadzą, pielą, zbierają plony i się nimi dzielą. Duzi i mali, ramię w ramię. Ogrodowa kooperatywa! Pielęgnowanie roślin, sadzenie, zbieranie owoców, warzyw i ziół nie wymaga Bóg wie jakich umiejętności, metryka nie gra tu roli, każdy może. Przez cały rok jest zajęcie, bo rośnie im na balkonach i na parapetach i w ogrodzie i na podwórkach. 

Wspólne działanie zbliża, uspokaja i jak muzyka — łagodzi obyczaje. Mieszkańcy — różnych narodowości i kultur — razem krzątają się przy rabatkach,  tworzą społeczność wspierającą się i dzielącą. To buduje, to daje radość! 

Zachwyca mnie pomysł wykorzystania każdego skrawka ziemi do tworzenia sąsiedzkich ogrodów — to jest ekologiczne, tanie i efektywne, a przy okazji piękne, bo zieleń w miasteczku ubogaca nas, pozytywnie działa na psychikę i wpływa na relacje. Mowa w książce też o recyklingu, dbaniu o warzywa i owoce bez wspomagania się chemią, a kompostem. Bardzo jestem na tak!


Przepisy z balkonu i ogródka,
Felicita Sala,
Przekład: Karolina Marcinkowska,
wyd. Kropka, 2023,
oprawa twarda,
wym. 22 x 29 cm,
stron 48
cena 54,90 zł,
wiek: 5+
Komentarze