To nadal pestka! czyli ogrodnictwo dla dzieci, Claire Philip, il. Aitch

 

Mam wrażenie, że się powtarzam, ale muszę to napisać. Uwielbiam książki, które poruszają tematy związane z przyrodą, a do tego ściągają nas z kanapy, odrywają od komputera i prowadzą na dwór, czy jak kto woli na pole, zachęcając do działania. A jeśli to działanie rodzinnie, w grupie to jestem w siódmym niebie!

Druga część książki pełnej podpowiedzi na działanie w ogrodzie, na tarasie i balkonie! Po „To pestka!” czas na „To nadal pestka!”. Piękne ilustracje i kapitalne, proste pomysły do zastosowania i w domu i w przedszkolu i szkole i bibliotece. Na grupowych warsztatach i zwyczajnie w czasie zwykłego, domowego weekendu. Rodzinna książka inspirująca do pracy i pozwalająca ciekawie spędzić z dzieckiem/dziećmi czas na zabawie w bliskości ziemi, roślin, To książka zaszczepiająca fascynację naturą, przyjemna lekcja przyrody. 

Znajdziecie tu 18 zadań (każde ma dla siebie całą rozkładówkę) plus lekcję kompostowania i cykl życia ogrodu oraz słowniczek pojęć. Pierwsza część była świetna, zastanawiałam się, co będzie w drugiej i jest druga i niczym nie ustępuje pierwszej. Dzwonki wietrzne, ogrodowe przezrocza, pamiętnik rośliny, mandala natury, kamienna osada, wianek z kwiatów, trawiaste głowy, czy ogrodowe znaczniki — zadania do wykonania są ciekawe, ale i na tyle proste, że do wykonania z dzieckiem, czy to maluchem, czy starszakiem.

Inspirująca do działania jest uprawa z resztek — można przeprowadzić domowe doświadczenie i przekonać się, czy rzeczywiście coś z resztek, które zazwyczaj wyrzucamy, wyrośnie. Jeden z moich synów lubi takie eksperymenty — na parapecie zawsze mu coś rośnie w słoiku, szklance, doniczce — sadzi pestki różnych owoców, potem dogląda tych wyrastających pędów, siewek, łodyżek.

Wszystkie te zadania są maleńką próbą poznania roślinnego świata i lekcją naturalnego recyklingu — sadzonki w wytłaczankach po jajkach, system nawadniania zrobiony z plastikowej butelki, uprawa truskawek i ziemniaków w torbie, domek dla ptaków z kartonu i inne.

Poza treścią tym, co wzbudza mój zachwyt są ilustracje (od okładki, przez wyklejkę po ostatnią stronę książki) - kreska, kolory, aż się chce oglądać tę książkę! Sięgajcie po nią z dziećmi, może uda się Wam zasiać ziarenko fascynacji ogrodnictwem, która przerodzi się w prawdziwą miłość do natury!


To nadal pestka! czyli ogrodnictwo dla dzieci,
Claire Philip,
il. Aitch,
Przekład: Paulina Błaszczykiewicz,
wyd. Kropka, 2023,
oprawa twarda
wymiary: 22x29 cm,
stron 56
cena 54.90 zł,
wiek: 4+Komentarze