Teatr po sąsiedzku, Sonja Danowski

 


Nie lubię realistycznych ilustracji, wolę niedopowiedzenie, przeinaczenie, jakiś zgrzyt. Jednak u autorki „Teatru po sąsiedzku” realizm nasycony jest magią, światłem, ma w sobie coś baśniowego. Obrazy urzekają, sprawiają, że oglądając, strona po stronie, zachwycam się bardziej. Mam wrażenie, że cofam się do dzieciństwa, do wspomnień, które kiedyś wyraźne, teraz mają już zatarte kontury. Nutka nostalgii, wibrujące światła, jakaś senność i nastrój zmierzchu lata...

Roślinność, kipiąca na każdej stronie — piękne kwiaty i bujne liście — sprawia, że czuję się jak w tajemniczym ogrodzie, gdzie czas płynie inaczej. Bardzo ilustracyjnie mi się ta książka podoba! Zanurzam się w tym świecie.

Opowiadana historia też ma swój urok. Rodzeństwo lubiące bawić się pacynkami, staje przed nie lada wyzwaniem. Nowy sąsiad wraz ze swoimi chłopięcymi zabawkami przyciąga uwagę Pabla i sprawia, że Pia staje się samotna. Traci kumpla do zabaw, bo brat nie ma już dla niej czasu — Ricky ze swoimi samolotami i autami stał się dla niego atrakcyjniejszym towarzystwem... Ten stan nie trwa jednak długo — kiedy Ricky choruje i leży w pokoju, pacynki na parapecie jego okna umilają mu czas spędzany w łóżku. Tam dzieje się magia! Chłopiec odkrywa, że te lalki, o których mówił z niechęcią i zabawa w teatr są cudowną odskocznią i ciekawą formą spędzania czasu. Jak się domyślacie, Pia nie będzie bawić się sama, a teatr po sąsiedzku zyskał nowego aktora i głos.

Sonja Danowski z dużym wyczuciem prowadzi opowieść. Z delikatnością zarysowuje momenty konfliktowe między bohaterami, dziecięce smutki, zawstydzenie, by doprowadzić dzieci do radosnego finału. Zabawa w teatr daje nieograniczone możliwości — rozwija wyobraźnię i twórczą ekspresję, uczy wyrażać uczucia i współpracy w grupie. Zalet jest zdecydowanie więcej, wierzę, że po przeczytaniu tej książki wiele dzieci zapragnie stworzyć swój domowy teatrzyk i bawić się w robienie przedstawień dla siebie, rodziny, a może i po sąsiedzku.

Jestem ciekawa kolejnych książek autorki - można podejrzeć je na jej stronie — mam nadzieję, że będziemy mogli cieszyć się polskimi wydaniami, że po „Teatrze” pojawią się następne.


Teatr po sąsiedzku,
tekst i ilustracje Sonja Danowski,
przekład Łukasz Musiał,
wyd. Tako, 2023,
oprawa twarda,
stron 52,
format 29,7 x 23 cm,
wiek: 3+
cena 49.90 zł.
Komentarze