Fala, Suzy Lee

 

Klasyczny picturebook, bez jednego słowa. Mamy tylko tytuł i ilustracje. I trzy kolory: biel, czerń i błękit.

Dziewczynka na pustej plaży, sądząc po ubraniu, w letni, ciepły dzień — najpierw wpatrzona w morze (a może ocean?), zaciekawiona, zaintrygowana, trochę onieśmielona. Jednak nie daje się długo prosić — szybko daje ponieść się zabawie z falą, która przychodzi i odchodzi, podpływa, rośnie, grozi, znika... Raz jest zadziorna i prowokująca, raz łagodna i delikatna...

Widzimy tu zabawę dziecka z falą i emocje, jakie wywołuje zderzenie z żywiołem. Eksplozja przeżyć, Dziecięcy teatr na plaży — wcielanie się w różne role w zależności od chwili. Dziewczynka wchodzi w relację z falą, odpowiada jej całym ciałem, ileż tu wyobraźni i fantazji! Można odnaleźć tu wiele znaczeń, to metaforyczna i bardzo uniwersalna opowieść. Narysowana oszczędnie, ale poruszająca ekspresją kreski. Popatrzcie na twarz dziewczynki — ileż można z niej wyczytać!

Mistrzostwo!

Ciekawostka: autorka ręcznie malowała tytuły w każdym języku, w jakim książka została wydana.

Suzy Lee urodziła się w Seulu w 1974 roku. Tu studiowała malarstwo na Uniwersytecie Seulskim, a potem kontynuowała naukę w Camberwell College of Arts w Londynie. Wydała około 30 książek, które zdobyły wiele nagród (m.in. w 2022 Nagrodę im. Hansa Ch. Andersena) i zostały zauważone na całym świecie. W Polsce znamy jedynie jej dwie książki: „Czarnego ptaka” i „Falę”. Mam nadzieję, że to się zmieni, mamy dużo do nadrobienia!


Fala 
Suzy Lee,
wyd. MAM, 2011
oprawa twarda,
stron 36,
wymiary 30 x 19 cm,
wiek 5+
Nakład wyczerpany.Komentarze