Latający łosoś, Ireneusz Pałac, il. Katarzyna PałacJeśli szukacie książki o Polakach, którzy zapisali się w naszej historii, "Latający łosoś" ułatwi Wam zadanie. W krótkie opowiadania z życia pewnej rodziny wplecione są opowieści o zasłużonych i ważnych osobistościach i jednym takim niedźwiedziu.

Maria Skłodowska-Curie, Ernest Malinowski, Ignacy Paderewski, piloci Żwirko i Wigura czy sportsmenka Halina Konopacka, ale i niedźwiedź Wojtek to postaci przewijające się rozmowach głównych bohaterów książki. Dzieci dowiedzą się też, o co chodzi z tą bożonarodzeniową tradycją związaną z pustym talerzem i jaką kolędę szczególnie ceniono w czasie stanu wojennego.

Przy okazji różnych codziennych wydarzeń i rozmów czy to rodzice, czy dziadkowie nawiązują do historii, opowiadając bohaterom - trójce dzieci - to i owo o Polakach, którzy dokonali czegoś niezwykłego.

Dużo tu ciepła. Dużo tu uśmiechu i życzliwości. Jest miło i przyjemnie, jak dla mnie nawet trochę za bardzo - brakuje mi tu pazura. Rodzina państwa Strzeleckich jak z reklamy - kochający rodzice, cierpliwi i życzliwi dziadkowie i  mądre, oczytane dzieciaki (Janek, najstarszy z rodzeństwa dzieli się wiedzą na równi z rodzicami i dziadkami, czym wzbudza czasem zazdrość u najmłodszej Zosi, pierwszoklasistki). Nie ma tu bratersko-siostrzanych walk, złości, konfliktów. Rodzice mają czas i wiedzę, którą dzielą się na każdym kroku. Nieco wyidealizowany obraz, ale miło się go ogląda.

Jeśli kiedyś powstałaby kolejna część z opowiadaniami o innych historycznie i kulturowo ważnych Polakach, chciałabym ją mieć. Ta przydała się, kiedy syn pisał o znanym muzyku - padło na Paderewskiego. Syn z ciekawością wysłuchał opowieści z "Latającego łososia" i ją zapamiętał, w przeciwieństwie do suchego opisu w encyklopedii. Informacje podane są w taki sposób, że nie męczą natłokiem dat i suchych faktów, dzięki czemu wiele zostaje w głowie zarówno ciekawostek, jak i wydarzeń, które zwyczajnie trzeba znać.

Ważna role w książce pełnią ilustracje i zdobienia - przyciągają uwagę i wpisują się w konwencję książki, są pogodne, ciepłe, bardzo kolorowe. Czasem zajmują większą część strony, przedstawiając cały obraz - scenkę, czasem pokazana jest jeden motyw, a to dekoracyjny wzór kwiatów, a to nuty ... Tytuły rozdziałów pokazane są graficznie, tekst okolony jest obrazem - ładnie to wygląda.

"Latający łosoś" ma swoja stronę w internecie, warto zerknąć i podejrzeć jak wygląda książka w środku.

Latający łosoś,
Ireneusz Pałac,
il. Katarzyna Pałac,
wyd. Ireneusz Pałac, Świdnica 2017,
okładka twarda
cena 28 zł


Komentarze

  1. Bardzo oryginalne ilustracje. Książki takie jak ta to cenne źródło informacji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Posiadam tę książkę w biblioteczce dzieci. Jest naprawdę pouczająca, a w dodatku ma piękne ilustracje!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz