O książkach niebanalnych, mądrych, ważnych i pięknie zilustrowanych. Dla małych i dużych, którzy zachowali w sobie dziecko.

niedziela, 29 kwietnia 2018

Latający łosoś, Ireneusz Pałac, il. Katarzyna PałacJeśli szukacie książki o Polakach, którzy zapisali się w naszej historii, "Latający łosoś" ułatwi Wam zadanie. W krótkie opowiadania z życia pewnej rodziny wplecione są opowieści o zasłużonych i ważnych osobistościach i jednym takim niedźwiedziu.

Maria Skłodowska-Curie, Ernest Malinowski, Ignacy Paderewski, piloci Żwirko i Wigura czy sportsmenka Halina Konopacka, ale i niedźwiedź Wojtek to postaci przewijające się rozmowach głównych bohaterów książki. Dzieci dowiedzą się też, o co chodzi z tą bożonarodzeniową tradycją związaną z pustym talerzem i jaką kolędę szczególnie ceniono w czasie stanu wojennego.

Przy okazji różnych codziennych wydarzeń i rozmów czy to rodzice, czy dziadkowie nawiązują do historii, opowiadając bohaterom - trójce dzieci - to i owo o Polakach, którzy dokonali czegoś niezwykłego.

Dużo tu ciepła. Dużo tu uśmiechu i życzliwości. Jest miło i przyjemnie, jak dla mnie nawet trochę za bardzo - brakuje mi tu pazura. Rodzina państwa Strzeleckich jak z reklamy - kochający rodzice, cierpliwi i życzliwi dziadkowie i  mądre, oczytane dzieciaki (Janek, najstarszy z rodzeństwa dzieli się wiedzą na równi z rodzicami i dziadkami, czym wzbudza czasem zazdrość u najmłodszej Zosi, pierwszoklasistki). Nie ma tu bratersko-siostrzanych walk, złości, konfliktów. Rodzice mają czas i wiedzę, którą dzielą się na każdym kroku. Nieco wyidealizowany obraz, ale miło się go ogląda.

Jeśli kiedyś powstałaby kolejna część z opowiadaniami o innych historycznie i kulturowo ważnych Polakach, chciałabym ją mieć. Ta przydała się, kiedy syn pisał o znanym muzyku - padło na Paderewskiego. Syn z ciekawością wysłuchał opowieści z "Latającego łososia" i ją zapamiętał, w przeciwieństwie do suchego opisu w encyklopedii. Informacje podane są w taki sposób, że nie męczą natłokiem dat i suchych faktów, dzięki czemu wiele zostaje w głowie zarówno ciekawostek, jak i wydarzeń, które zwyczajnie trzeba znać.

Ważna role w książce pełnią ilustracje i zdobienia - przyciągają uwagę i wpisują się w konwencję książki, są pogodne, ciepłe, bardzo kolorowe. Czasem zajmują większą część strony, przedstawiając cały obraz - scenkę, czasem pokazana jest jeden motyw, a to dekoracyjny wzór kwiatów, a to nuty ... Tytuły rozdziałów pokazane są graficznie, tekst okolony jest obrazem - ładnie to wygląda.

"Latający łosoś" ma swoja stronę w internecie, warto zerknąć i podejrzeć jak wygląda książka w środku.

Latający łosoś,
Ireneusz Pałac,
il. Katarzyna Pałac,
wyd. Ireneusz Pałac, Świdnica 2017,
okładka twarda
cena 28 zł


2 komentarze:

  1. Bardzo oryginalne ilustracje. Książki takie jak ta to cenne źródło informacji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Posiadam tę książkę w biblioteczce dzieci. Jest naprawdę pouczająca, a w dodatku ma piękne ilustracje!

    OdpowiedzUsuń