Wiłka smocza dziewczynka, Antonina Kasprzak, il. Katarzyna Bukiert


Przepiękna książka! Dla dzieci, ale sama - już nie dziecko przecież -  nie mogłam się od niej oderwać. Mądra, nieprzewidywalna, z tajemnicą i wartką akcją. Świat wykreowany przez Antoninę Kasprzak jest realny tak bardzo, że można się nabrać i uwierzyć, że takie rzeczy dzieją się naprawdę i szukać w Wikipedii informacji o Wiłach w Rumunii. Jeśli szukacie książki o przyjaźni, o tolerancji i inności, o samotności, książki współczesnej, ale z odrobiną magii i fantastyki - "Wiłka" was nie rozczaruje!

Można  - siedząc w sklepiku z dywanami - poczuć uczucie tęsknoty za światem, którego chyba już nie ma, a przynajmniej który dzieje się rzadko i w niewielu miejscach. Spokój, uśmiech, czas zatrzymany. Można denerwować się na despotyczną i dominującą matkę, która usiłuje wepchnąć dziecko w swoje ramy, nie licząc się z jego uczuciami i pragnieniami, można wreszcie pokiwać ze zrozumieniem głową patrząc na rodziców, takich jak my - zapracowanych, czasem zmęczonych, czasem zagubionych i  w rozterce. Można też polubić ciocię Pati, bardzo polubić!

Czyta się z przyjemnością i mocno sekunduje dziewczynom. Pola i Bułeczka - siostry i uczennice szkoły podstawowej poznają - dzięki umiejętności odnajdywania zagubionych rzeczy (Pola),  determinacji i zbiegom przypadków - Wiłkę. Dziewczynę, taką jak one, ale jednak inną. Dziewczynę z łuską na plecach, dziewczynę smoczycę!

Ich życie, aktualnie mocno i tak już pogmatwane - mama trafia do szpitala i prawdopodobnie zostanie tam długo (jest w zagrożonej ciąży), a tata w związku z powiększeniem się rodziny musi jeszcze więcej pracować i jeszcze częściej wyjeżdżać do klientów  - nabiera tempa i rumieńców.

Każdy bohater z czymś się zmaga i mocuje. Autorka z sympatią na nich patrzy i tłumaczy zachowanie, nawet tych, którzy zagalopowali się za bardzo... Po różnych zawirowaniach wszystkie supełki zostaną rozplątane, a ścieżki którymi biegną bohaterowie - wyprostowane. Książkę odkłada się z uśmiechem. Nie będę zdradzać fabuły, żeby nikomu nie odebrać przyjemności czytania. Wciągająca lektura i sukces autorki, która po ciekawym debiucie (Nieja i ja) opublikowała drugą, jeszcze lepszą książkę.

Piękne ilustracje - mają w sobie delikatność i magię. I ta okładka! Polecam, podsuwajcie dzieciom i czytajcie razem z nimi.

Wiłka smocza dziewczynka
Antonina Kasprzak, 
Il. Katarzyna Bukiert,
wyd. Bis,
format: 16,4 x 21,6 cm
stron: 240
oprawa: twarda
cena 36 zł
wiek: 7-12 lat
Komentarze