Maki w Giverny o książkach w miesięczniku „Kumpel"fot. Monika Grudniewska
Bardzo się cieszę, że przybywa miejsc, w których mówi się o literaturze dla dzieci i promuje czytelnictwo. I cieszę się, że mogę dorzucić do tego swoją cegiełkę, mieć wkład w polecanie dzieciom — tym razem bezpośrednio — dobrych, ciekawych książek, które to książki być może sprawią, że z zainteresowaniem będą sięgać po następne. I czytać, czytać, czytać!

Dziękuję redakcji magazynu „Kumpel" (wyd. Grupa Cogito sp. z o.o) za zaproszenie mnie do współpracy: co miesiąc na łamach „Kumpla" będę prezentować jedną/dwie książki i zachęcać dzieci do czytania. W wyborach tytułów będą pomagać mi moi dzielni pomocnicy i czytelnicy, Antek i Staś :) Pierwszy numer z Makową stroną już w kioskach! 

Mówienie o książkach dla dzieci i zachęcanie młodych do czytania jest zadaniem dla nas wszystkich — rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy, wydawnictw i samych autorów. Bo czytelnictwo spada, bo dzieci niechętnie sięgają po książki, bo... Jestem przekonana, że wyszukiwanie atrakcyjnych, mądrych i pięknych książek i podsuwanie im dzieciom zmieni nasze czytelnicze statystyki.fot. Monika Grudniewska

Magazyn "Kumpel. Na dobry start w podstawówce!"


Znacie ten magazyn? Jeśli nie, zachęcam do zapoznania się, bo warto. Mam przed sobą kilka numerów, które przeczytałam i oczywiście podsunęłam moim chłopakom. I jeden i drugi znalazł w nich coś, co go zainteresowało. Komiksy (mój Staś komiksy uwielbia!), plakaty filmowe i ze zwierzakami, mnóstwo stron do wypełniania (zagadki, łamigłówki, rebusy, zadania do narysowania, malowanki, wycinanki), teksty pisane przez dzieci i ciekawostki o świecie. Wiele informacji podanych w przystępny i przyjemny sposób.

Mnie osobiście ujęły strony poświęcone przyrodzie (to mój konik, kto zagląda na Maki, ten wie) — stałe rubryki z ciekawostkami o świecie flory i fauny (cykl: Encyklopedia zwierząt, Poznaję przyrodę, rodzaju zadania i ćwiczenia).W lipcowym numerze znajdziecie Zeszyt przyrodnika, z pomocą którego można baczniej przyglądać się przyrodzie i prowadzić zapiski z obserwacji (jest miejsce na stempel właściciela, czyli odcisk palca zamoczonego w farbie lub błocie i dyplom do zdobycia) m.in. chmur, drzew, temperatury itp.; zachęta do uważnego rozglądania się na spacerze, bo zwierzęta i niezwykłe rośliny są wszędzie, tylko trzeba nauczyć się je zauważać, miejsce na rysunki i własne spostrzeżenia itd.Podoba mi się cykl „Podróżuję z Kumplem" (w lipcowym *numerze odwiedzamy Francję), czy cykl „Poznaję poloniki" pod patronatem Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, który odkrywa przed czytelnikami ciekawe miejsca, skarby kultury, czy prezentuje wydarzenia związane z Polską - w najnowszym numerze „Pierwszy polski gol – kto go strzelił 125 lat temu?". Chłopaki przeczytali z zainteresowaniem!

Warto zachęcać dzieci do pokazania swoich umiejętności i talentów. Redakcja udostępnia czytelnikom jedną rozkładówkę, na której co miesiąc prezentowane są przesłane przez dzieci opowiadania, wiersze, rysunki czy zrobione zdjęcia (rozkładówka „Odkrywam swój talent"). Nic tak nie dodaje skrzydeł, jak zobaczenie swojej twórczości w gazecie (wiem coś o tym - numery „Płomyka" z opublikowanymi wierszami mojego autorstwa trzymam do dziś!)

Z „Kumplem" można sprawdzić i utrwalić wiedzę szkolną np. ortografię i rozruszać rękę i głowę, rozwiązując łamigłówki, rebusy, zagadki... Znajdziecie tu różnego rodzaju testy i zadania, które rozwijają umiejętności szkolne i myślenie kreatywne. Fajna rozrywka dla dziecka i nauka przez zabawę. Bo „Kumpel" to miesięcznik edukacyjny dla wszystkich uczniów szkoły podstawowej klas I-III, którzy uwielbiają poznawać świat!
Pismo zostało wyróżnione w konkursie Świat Przyjazny Dziecku organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka, a tytułowi patronuje Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu.

„Kumpel" w sieci: http://kumpel.com.pl/


Komentarze

  1. Super! Dzięki za namiary - chętnie się z magazynem zapoznam, bo nie znałam! 🙈

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz