Planetarium. Muzeum Kosmosu, Raman Prinja, il. Chris Wormell


O kosmosie powstało bardzo wiele książek. U mnie w domu stoi ich z dziesięć — jeden z moich chłopaków mocno się kiedyś interesował tym, co nad nami. Jednak żadna nie jest tak piękna ja „Planetarium". Ten album zachęca do dowiedzenia się więcej, a ilustracje wręcz hipnotyzują.

To kolejna książka po „Botanicum”, „Animalium”, „Dinozaurium” wydawnictwa Dwie Siostry z muzealnym biletem. Zaproszenie do zwiedzania — tym razem wszechświata.
Sięgnęłam po nią już tak uważnie i wnikliwie przygotowując się do zajęć z dziećmi o kosmosie. Ilustracje wciągają niczym czarna dziura — duży format, kolory, głębia ilustracji, która porywa. A do tego mnóstwo ciekawostek i informacji, podanych w interesujący sposób.

„Przestrzeń kosmiczna to próżnia, bez powietrza i dźwięku, która zaczyna się jedyne 100 kilometrów nad naszą planetą, ale rozciąga się poza granice naszej wyobraźni. Chociaż fascynowała ludzi od zarania dziejów, ledwie zaczęliśmy odkrywać jej liczne tajemnice” — to pierwsze zdania wstępu do książki, napisane przez autora prof. Ramana Prinja z Uniwersity College London.

Układ Słoneczny, droga mleczna, gwiazdozbiory, galaktyki, komety i księżyce. Co się tam wysoko nad nami dzieje, czego jesteśmy świadkami, nawet o tym nie wiedząc? Jak to wszystko się zaczęło? Wielki Wybuch i czarne dziury... Merytorycznie na najwyższym poziomie — napisane fachowo, ale w bardzo zrozumiały i przystępny sposób. Krążymy między salami coraz bardziej zafascynowani spektaklem rozgrywającym się tak blisko, a jednak tak daleko...

Wspaniałe ilustracje, które pokazują wielkość i tajemnicę wszechświata. Zanurzone w czerni zapraszają do przyjrzenia im się i zachęcają do czytania. Z takim albumem nie mieliście jeszcze do czynienia, przebija wszystkie! Fascynujący spektakl dla całej rodziny, któremu trudno powiedzieć "stop" i odłożyć na półkę. Dlatego u nas książka ciągle leży na wierzchu, na stole, na kanapie i zachęca do czytania i oglądania.

Planetarium. Muzeum Kosmosu
tekst: Raman Prinja
ilustracje: Chris Wormell
tłumaczenie: Jeremi K. Ochab,
wyd. Dwie Siostry, 2019,
oprawa twarda,
wymiary 27,20 x 37 cm,
stron 104,
wiek: 7+,
cena 64.90 zł.Komentarze