7 książek o sztuce dla dzieci (cz. 3)To już trzeci wpis o książkach o sztuce dla dzieci. I pewnie nie ostatni. Te książki (jak i poprzednie) to kopalnia inspiracji dla rodziców i nauczycieli. Pokazując sztukę — pokazuje się i opowiada świat, bo sztuka wyrasta z tego, co nas otacza, co dla nas ważne, co nas zachwyca, uduchowia albo uwiera.

Książki w tej części nie są prezentowane według jakiegoś klucza ani związku. Sztuka współczesna, sztuka klasyczna, malarze różnych epok, elementarze i biografie. Osoby, które interesują się malarstwem, tworzeniem, które pracują z dziećmi przez zabawę na pewno znajdą tu cos dla siebie do wplecenia w zajęcia, albo choćby rodzice — do zabawy w domu w sztukę, przy okazji przemycając kilka ciekawostek z życia znanych artystów i ich twórczości.

Tu poprzednie teksty:

Kto to puka? Sztuka, Katarzyna Vanevska, il. Elżbieta Moyski, wyd. AWM, 2020. 

Biografie 20 artystów (malarzy, performersów, rzeźbiarzy, graficiarzy) zamknięte w 20 rozkładówkach. Zamiast tekstu – rymowane wierszyki, opisujące każdą postać, jej życie i twórczość. Ilustracje utrzymane są w klimacie dziel prezentowanego artysty. Z polskich malarzy: Jan Matejko, Anna Szapocznikow, Igor Mitoraj. Z zagranicznych znani i wielcy jak Van Gogh, Klimt, Picasso, ale też Pollock, Warhol, Banksy.

Wszystko widzę jako sztukę, Ewa Solarz, projekt graficzny Robert Czajka, wyd. Wytwórnia.


 Książka o polskiej sztuce współczesnej, która „przenika każdą sferę naszego życia, otoczenie traktując jako swoją materię. Choć powszechna i zwyczajna, może być jednocześnie niezwykle zabawna i atrakcyjna. Artyści przedstawieni w książce nie tylko malują obrazy i rzeźbią, robią też mniej oczywiste rzeczy: obierają ziemniaki w galerii, haftują hasła na firance w pociągu, jeżdżą różowym samochodem w różowym garniturze, a nawet udają tęczę we własnej łazience. Książka jest zaproszeniem do zabawy, do wypatrywania i analizowania najróżniejszych działań artystycznych. Zachęca do bliskiego kontaktu ze sztuką, w galerii, w muzeum, w parku, na ulicy” - za wydawnictwem. Bardzo ciekawe zestawienie, do czytania od deski do deski, albo podczytywania fragmentów. Sztuka współczesna zaskakuje, wpuśćcie do jej świata dzieci i popatrzenie na nią ich oczami :)

 
Idol. Frida Kahlo, tekst Marta Kowerko-Urbańczyk, il. Justyna Styszyńska, wyd. Widnokrąg, 2017.To bardziej zeszyt, niż książka, w którym krótko i zwięźle przedstawione jest życie meksykańskiej malarki i jej twórczość. Dzieci znajdą tu miejsce na własną twórczość: dorysowywanie ilustracji, naklejanie naklejek itp. Dowiedzą się, jak wyglądają kulisy pracy malarza, i co znajduje się w jego pracowni. Znajdą wskazówki, jak namalować autoportret, a jak martwą naturę Zaprezentowane są tu najbardziej znane obrazy Fridy Kahlo, ale i jej stroje. Dużo informacji o Meksyku, jego tradycji i kulturze. Do zabawy i nauki przez zabawę.

 

O Zofii, co zbierała kolory. O Zofii Stryjeńskiej, Angelika Kuźniak, il. Maciek Błaźniak, wyd. Edukacyjny Egmont, seria Czytam sobie z kotylionem, 2018. 

Książka z bogatej serii dla dzieci, które zaczynają przygodę z samodzielnym czytaniem. Poziom drugi, dla dzieci składających już zdania. Przybliżenie biografii polskiej malarki, Zofii Stryjeńskiej (1891-1976), której dzieciństwo i młodość przypadły na przełom 19 i 20 wieku. To były czasy, w których wiele uczelni było zamkniętych dla kobiet , a dorosła już Zofia kochała malować i bardzo chciała uczyć się na Akademii Sztuk Pięknych. Udawała więc mężczyznę. 
Ciekawe ilustracje w klimacie ludowym, bo folklor był tym, co Stryjeńska lubiła, do czego się odwoływała i z którego czerpała w swojej twórczości. Jej obrazy są barwne, pełne energii, ruchu. 
Chomik Wincent i świat sztuki: Jan Matejko, tekst Anna Chudzik, il. Izabela Marcinek, wyd. Bosz, 2012.
Czytanie biografii jest dobrym pomysłem na poznanie czasu historycznego, w którym żyła opisywana postać, zapoznanie się z twórczością i życiem prywatnym. To zawsze morze ciekawostek, które ubarwiają lekcje i przybliżają jej temat. Jan Matejko, jak wiemy był jednym z najwybitniejszych polskich malarzy, którego obrazy zaskakują kunsztem i filmowością. Nie sposób nie znać jego „Bitwy pod Grunwaldem”, czy „Stańczyka”, Książka prezentuje reprodukcje najwybitniejszych jego prac, barwnie prezentuje jego życie, ale też znajdziecie tu dużo ćwiczeń dla dzieci i propozycji prac (broszurowe strony do wycięcia, miejsca na dorysowanie elementów itp).Piękno Teo, Agata Królak, wyd. Hokus-Pokus.


Książka obrazkowa o pięcioletnim chłopcu, który zastanawia się, czym jest piękno. Rysunek, który narysował Teo, jest dla jego mamy piękny, ale chłopiec nie bardzo wie, co to znaczy. To dziecięce rozważania, proste, ale filozoficzne. Bo czym jest piękno? I czy dla każdego piękne jest to samo? Dlaczego coś nam się podoba, a coś innego już nie? Czy wiemy to, bo tak czujemy, czy raczej rozumiemy?
 Pytania dziecka często zaskakują dorosłych swoją przenikliwością i dociekliwością i uświadamiają, że z wiekiem gubimy zachwyt nad pięknem, które nas otacza. To malutki wstęp do rozważań o sztuce i pięknie z posłowiem prof. Leszka Koczanowicza, politologa, filozofa i psychologa.

  

 Bohaternik, Iga Fijałkowska, il. Daria Solak, wyd. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Książka do przeczytania wspólnie z dziećmi. Grupa dzieci, uczęszczająca na zajęcia plastyczne, otrzymuje zadanie, by sportretować bohatera. Zadanie jest trudne, bo bohater musi być prawdziwy. Malujący musi go znać, a przecież bohaterów nie spotyka się w warzywniaku, czy na ulicy. Bohater to postać pomnikowa, obdarzona nadludzkimi umiejętnościami, niespotykaną odwagą, siłą i w ogóle! Czy rzeczywiście? Nina zastanawia się nad tym i podpytuje swoich bliskich. Dziadka, rodziców. To, co słyszy, zaskakuje ją i daje do myślenia. Jeśli szukacie książki, która pozwoli dziecku znaleźć jego mocne strony, wzmocnić poczucie wartości – ta będzie dobra. Ciepła, motywująca do rozmów i działalności twórczej książka, a do tego doskonała do pracy warsztatowej! Nasycone kolorem i radością obrazy pobudzają wyobraźnię, otulają słońcem i uśmiechem. Więcej TU
Komentarze