Brzuchem do góry, Urszula Palusińska


Pewna wieś w Małopolsce.. Wakacje. Zapach malw, rosnących pod płotem i gorzki smak porzeczek. Rozłożysty orzechowiec, w gałęziach którego można było znaleźć cień i poobcierać łydki.
Słońce między liśćmi, spadające koralikami i powiew wiatru. Lubię siedzieć, oparta o pień drzewa albo skryć się w stodole i leżeć. Zapach siana świdruje w nosie. Ciało jakieś takie ociężałe, a pod powiekami  jasno-ciemno, a kiedy otwieram oczy widzę taniec drobinek kurzu i pyłu  w świetle wpadającym przez dziury między deskami... Gdzieś zagdacze kaczka, gdzieś w oddali przejedzie traktor. Poza tym cisza... Tak smakują wakacje.

"Brzuchem do góry" to letnia przygoda. Wakacje na wsi i czas płynący w pełnym słońcu. Wszystko dzieje się wolniej... Warto znaleźć chwilę na poleniuchowanie. Więc leżymy!

Leży wujek, który czyta gazetkę i ciocia, która gotuje ziemniaczki (już dochodzą) ,Emilka, Euzebek, Karol i listonosz zrobił sobie przerwę i stolarz naprawiający dach... Rozkładówek jest 28 i 14 czynności, które wykonują ludzie obserwowani przez narratorkę historii. Na jedną osobę przypadają dwie strony - ciekawy to zabieg, na jednej stronie leżąca osoba, a na drugiej narysowane to, co widzi leżąc do góry brzuchem. I tak od rana do wieczora. Jak interesująco wygląda to, co nad nami i gąszcz drzew i dziury w dachu, przez które przewierca się światło i niebo nad jeziorem nakrapiane chmurami i poprzecinane smugami, zostawionymi przez lecące samoloty i ten pajączek i dmuchawiec... Zróbmy sobie przerwę, na chwilę, na moment! Zatrzymajmy się, poleżmy i popatrzymy do góry... Jakie przyjemne jest nicnierobienie i jak ciekawe jest to, co nad nami!

Zaskakujące są tu ilustracje - ilustratorka nie boi się czerni, jest jej tu dużo, co daje ciekawy efekt. Kontrast i plamy, które układają się w kontury, kształty. Uwagę zwraca nietypowy format książki - nie przeoczycie jej w księgarni czy bibliotece!


Brzuchem do góry,

Urszula Palusińska
Wyd, Dwie Siostry
format: 16,50 x 31 cm
oprawa twarda
Liczba stron: 60
cena: 32 zł
wiek: 5+Komentarze

  1. Intrygująca i niecodzienna forma książki - podoba mi się. Chętnie zobaczyłabym tę książkę. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Oglądanie jej bardzo rozleniwia ;) Nic tylko leżeć brzuchem do góry!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz