Co za ptak robi tak? Ptaki z "Ptasiego radia", Maria Szajer, il. Katarzyna Minasowicz


Ta książka wprawiła mnie w autentyczny zachwyt. Jest wysmakowana i elegancka. Przepiękne malowane ilustracje - subtelne i zwiewne, świetny matowy papier, płócienny grzbiet. Minimalizm i klasa. Maleńka płyta dołączona do książki zrobiła u nas furorę - nawet nasze zwierzęta z zainteresowaniem słuchają ptasich treli!

"Co za ptak robi tak" to album, w którym zaprezentowane są ptaki, występujące w "Ptasim radiu" Juliana Tuwima. Nasze polskie ptaszki, które można spotkać w mieście, w lesie, na łące czy nad wodą.
Każdy ptak ma swoją rozkładówkę -  na jednej stronie jest pięknie namalowany, na drugiej króciutko opisany. Rymowanemu opisowi  towarzyszy ilustracyjny ptasi akcent, coś - jakiś element charakteryzujący tego ptaka, przypominający o nim czy kojarzący się z nim  - przy dudku będzie to indiański pióropusz, przy przepiórce - piękna stara walizka, a przy kogucie... oczywiście budzik!

Można słuchać wiersza i po kolei oglądać ptasie obrazy Katarzyny Minasowicz - ptaki w książce ułożone są zgodnie z kolejnością ich występowania u Tuwima. Pamiętacie, co tam ćwierkało, świstało i kwiliło, pitpilitało i pimpiliło?

(...) Słowik, wróbel, kos, jaskółka,
Kogut, dzięcioł, gil, kukułka,
Szczygieł, sowa, kruk, czubatka,
Drozd, sikora i dzierlatka,
Kaczka, gąska, jemiołuszka,
Dudek, trznadel, pośmieciuszka,
Wilga, zięba, bocian, szpak
Oraz każdy inny ptak. (...)


Dodatkowo występuje tu czajka i przepiórka. Samego wiersza tu nie ma i dobrze - książka bez niego świetnie się broni - może być traktowana jako odrębny ptasi album, nie tylko jako dodatek czy uzupełnienie "Ptasiego radia".

Bardzo polecamy nie tylko wielbicielom ptaków, ale wszystkim małym i dużym przyrodnikom!  

Co za ptak robi tak?
Maria Szajer
il. Katarzyna Minasowicz
wyd. Bajka, 2017
Oprawa twarda, grzbiet płócienny, folia błyszcząca
Format: 155 x 235 mm
Stron: 56
Wiek: 4+
Cena okładkowa: 34,90 zł

Komentarze

Prześlij komentarz