Zamkowe opowieści duszka Bogusia, Monika Wilczyńska, il. Dorota Wojciechowska


Co może wyniknąć ze spotkania małego chłopca z duszkiem? Nic strasznego, a wręcz przeciwnie - same dobre rzeczy! Atrakcyjna znajomość i dużo historycznej wiedzy z pierwszej ręki, wszak duszki kręcą się po świecie od wieków - widzą i słyszą więcej niż może się wydawać, a poza tym przenikają przez ściany! Czytelnik z tego spotkania ma jeszcze jedno: dobrze spędzony czas z ciekawą książką!

Adaś, uczeń trzeciej klasy szkoły podstawowej i duszek (nie mylić z duchem) Boguś z Zamku Książąt Pomorskich to główni bohaterowie książki Moniki Wilczyńskiej. Chłopiec często bywa na zamku, bo tu pracuje jego mama. Czekając, aż ta skończy pracę, kręci się po komnatach i różnych zakamarkach. Portierzy go znają, nikt mu nie przeszkadza. W czasie jednej z samotnych wędrówek trochę znudzony wzdycha "Ale fajnie, tylko ducha brak..." na co odzywa się głos w ciemności  "Jestem, jestem"...

Jak można przewidzieć, usłyszenie i zobaczenie zjawy zaskoczyło Adasia (a nawet troszkę przestraszyło), jednak Boguś okazał się przyjaznym i zabawnym duszkiem. Pierwsze spotkanie nie stało się ostatnim - znajomość dużo wniosła w życie i chłopca i Bogusia: Adaś zyskał przyjaciela, który wprowadzał go w fascynujący świat historycznych dziejów, a duszek - wiernego słuchacza (bo trzeba wiedzieć, że specjalnością Bogusia jest opowiadanie).

Boguś jest prawdziwym gawędziarzem - opowiada o zamku, jego mieszkańcach i ich losach z lekkością i swadą, odpowiednio dawkując napięcie. Historie, które przywołuje, są uniwersalne jak wszystkie legendy, a przez to ciekawe nie tylko dla szczecinian. Opowieści m.in. o losie nieszczęśliwej Sydonii, Janku i czarnych kotach, krawcu i baszcie siedmiu płaszczy, podziemnych tunelach i wujku Bazylim czyta się z zainteresowaniem, a fakt, że odnoszą się do konkretnych miejsc czy ludzi sprawia, że ciekawość rośnie i budzi się historyczna pasja.

Książkę dobrze się czyta - moi słuchacze co wieczór domagali się jeszcze i jeszcze. Wystarczyło kilka wieczorów z duszkiem Bogusiem, a chłopaki lepiej znają historię Zamku Książąt Pomorskich niż Zamku Królewskiego w Warszawie. Na wszystkie pytania quizowe dotyczące treści książki i historii szczecińskiego zamku odpowiedzieli prawidłowo. A potem zadali pytanie, czy są takie książki o warszawskim zamku?

Pisząc o tej książce nie można nie wspomnieć o ilustracjach Doroty Wojciechowskiej. Szybka, ekspresyjna kreska i kilka kolorów - złoty, czerwony, czarny i błękit pruski - robią wrażenie!


Zamkowe opowieści duszka Bogusia,
Monika Wilczyńska,
il. Dorota Wojciechowska
wyd. BIS (wyd. pierwsze)
Oprawa twarda
Liczba stron: 88
Oprawa twarda
Liczba stron: 88
Format: 168 x 240 mm
Cena z okładki 29,90 zł,
wiek 6-10 lat.

Komentarze