좀비 아이 [Dzieciak zombie], Jamsan

 

Utrzymane w stonowanej kolorystyce ilustracje, jedynie krew wprowadza żywe plamy. Drastyczne w swojej wymowie ilustracje. i tekst. Trudno odłożyć tę książkę, trudno o niej zapomnieć. Metaforyczna opowieść o potrzebie miłości i czułości. Historia dziecku o nienasyconym apetycie i matce, która starała się jego głód zaspokoić.

"Chłopiec urodził się w małej wiosce. Miał jasną skórę i duże oczy. Gdy mama go wychowywała, zdała sobie sprawę, że nie ma w nim żadnych uczuć. Chciał tylko jeść, jak zombie. 
Mama zamknęła go więc w piwnicy, żeby mieszkańcy wioski go nie widzieli. Co noc kradła zwierzęta sąsiadom, żeby go karmić. Wychowała go w tajemnicy. Pewnej nocy ukradła kurę. Następnej ukradła świnię. Tak mijały lata. 
Pewnego dnia wybuchła epidemia. Zabiła wszystkie zwierzęta oraz wielu ludzi. Ci, którzy przeżyli, opuścili wioskę. Ale matka nie mogła zostawić syna samego. Żeby zaspokoić jego głód, obcięła sobie nogę i go nią nakarmiła. Potem obcięła sobie ramię. Dała mu wszystkie swoje kończyny. Gdy został jej tylko korpus, przytuliła syna po raz ostatni i pozwoliła mu pożreć resztę siebie.
"Mamo. Jesteś taka ciepła".

Jamsan (właściwie Kang San) zaczął zajmować się malarstwem wschodnim jeszcze w szkole średniej, a na uniwersytecie przestawił się na rysowanie komiksów. W swojej sztuce łączy różne style, starając się nie ograniczać twórczej wyobraźni. Zyskał sławę jako ilustrator wykorzystujący wschodnią estetykę w sztuce cyfrowej. Tu można podejrzeć prace Jamsana (Instagram)

Zombie Kid to jeden z pięciu koreańskich picturebooków, które możemy zobaczyć w k-dramowym serialu It’s Okay to Not Be Okay. Pozostałe książki Jamsana dostępne na naszym rynku (Księgarnia Tajfuny):


좀비 아이 [Jombi Ai ]
autor: Jamsan,
Cho Jong
wyd. Wisdom House, 2020,
Język koreański
(Kraj Korea Południowa),
oprawa twarda,
stron 24,
cena 119 zł.


Komentarze