Gdzie ty jesteś, koguciku?, Anna Kaźmierak

 Feeria barw, żywioł radości — ludowość w pełnym wymiarze!  Tak w ubiegłym roku zaczęłam wpis o książce Turonie, żandary, herody. Wiejska maskarada  Anny Kaźmierak, która ukazała się w 2019 roku. Pisząc o Gdzie ty jesteś, koguciku?  mogłabym zacząć tak samo. Kolorystyczne szaleństwo! Ludowość hula i tańcuje na każdej stronie!

Na 32 stronach tropimy kogucika  motyw, który występuje w kulturze ludowej w różnych regionach Polski. Kogucik zabawka, kogucik gwizdek, kogucik jako dekoracyjny wzór na ubraniach, obrazek w wycinance, malunek na domach, wyszywanka na chustce czy serwetce, róża wiatrów, cukierniczy wypiek uformowany w jego kształt... Wędrujemy śladami kogucików wzdłuż i wszerz kraju, sycąc oczy kolorami, wzorami, które dumnie panoszą się na każdej stronie. 

Piękne wprowadzenie do kultury ludowej i tradycji oraz etnograficzna podróż po regionach Polski i miejscach, skąd pochodzą konkretne koguciki. Na końcu książki jest mapa z zaznaczonymi miejscami - może planując wakacyjne wojaże, warto uwzględnić te enklawy folkloru?

Książka została nominowana w konkursie Książka ROKU PS IBBY w kategorii Książka obrazkowa/autorska.

Gdzie jesteś, koguciku?,
Tekst i ilustracje: Anna Kaźmierak,
wyd. Wytwórnia, 2023,
Wymiary: 27 x 20 cm, 
Stron: 32,
wiek: 2+,
cena 45 zł.

Komentarze