Nominacje w konkursie Książka Roku 2023 Polskiej Sekcji IBBYI już wiemy, które książki zostały nominowane w konkursie KSIĄŻKA ROKU.


Jury literackie w składzie Ewa Gruda, Katarzyna Slany i Mateusz Świetlicki nominowało do nagrody literackiej Książka Roku 2023 PS IBBY następujących twórców i twórczynie (lista według nazwisk w porządku alfabetycznym):

👉Dorota Combrzyńska-Nogala, Odysejki, Wydawnictwo Literatura
👉Marta Dębowska, Szczęściarz, Wydawnictwo BIS
👉Dorota Gellner, Nieśmiała myszka, Wydawnictwo Bajka
👉Artur Gębka, Ten Pan, Wydawnictwo Widnokrąg
👉Mariusz Góra, Wojtuś, Podlaski Instytut Kultury
👉Łukasz Gryczanny, Promyk, Wydawnictwo BIS
👉Lidka Iwanowska-Szymańska, Rycerz Jan, królewna Kasia i smok, Fundacja Otwartych Na Twórczość FONT
👉Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Kije samobije, Wydawnictwo Bajka
👉Katarzyna Ryrych, Linka w Mysim Mieście, Wydawnictwo Albus
👉Katarzyna Ryrych, Zupełnie inna bajka, Wydawnictwo Butterfly
👉Maria Strzelecka, Hajda. Beskid bez kitu, Wydawnictwo Libra PL
👉Katarzyna Wasilkowska, Ryś miasta, Wydawnictwo Literatura

Jury graficzne w składzie Joanna Olech, Piotr Socha i Tomasz Broda nominowało do nagrody graficznej Książka Roku 2023 PS IBBY w kategorii ilustracje następujących twórców i twórczynie (lista według nazwisk w porządku alfabetycznym):

👉Natalię Chirkowską za książkę Artura Gębki Ten Pan, Wydawnictwo Widnokrąg
👉Dominikę Czerniak-Chojnacką za książkę Dionisiosa Sturisa Kalá, Kalá. Grecja dla dociekliwych, Wydawnictwo Dwie Siostry
👉Roberta Czajkę za książkę Ewy Solarz Ziemianie, Wydawnictwo Druganoga
👉Agatę Dudek za książkę Artura Gębki Butelka taty, Wydawnictwo Widnokrąg
👉Daniela de Latoura za książkę Justyny Bednarek Sekretna historia ludz… skarpetek, tom 2., Wydawnictwo Poradnia K
👉Gosię Herbę i Mikołaja Pasińskiego za książkę Nikogo nie ma w domu, Wydawnictwo Harperkids Polska

W kategorii książka autorska lub/i obrazkowa jury graficzne nominowało następujących twórców i twórczynie (lista według nazwisk w porządku alfabetycznym):

👉Marię Dek za książkę Kiedy urosnę, Wydawnictwo Bernardinum
👉Monikę Hanulak i Grażkę Lange za książkę Pies, kot, akcja! Animacja! Wydawnictwo Dwie Siostry
👉Annę Kaźmierak za książkę Gdzie ty jesteś, koguciku?, Wydawnictwo Wytwórnia
👉Gosię Kulik i Tomka Żarneckiego za książkę Święta cały rok, Wydawnictwo Warstwy
👉Mariannę Oklejak za książkę Tam i z powrotem. Opowieści jaskółek, Wydawnictwo Libra PL
👉Marię Strzelecką za książkę Hajda. Beskid bez kitu, Wydawnictwo Libra PL


Jury złożone z „upowszechniaczek” nagrodzonych w ubiegłych edycji nagrody, w którego skład wchodzą Małgorzata Swędrowska, Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz, Anna Sadowska i Grażyna Sobieska-Szostakiewicz nominowało następujące osoby do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie Książka Roku 2023 (w porządku alfabetycznym):

👉Agnieszka Błażewicz – z wykształcenia historyczka i bibliotekoznawczyni. Zaangażowana w projekty społeczne i edukacyjne. Animatorka kultury. Wolontariuszka – nauczycielka języka polskiego i nauczania zintegrowanego w Polskiej Szkole w Manchesterze. Prezeska Fundacji Metropolia Dzieci, realizującej wiele działań proczytelniczych, takich jak „Z książką na start”, „Książka (nie) tylko od święta” czy „Podaruj książkę ukraińskim dzieciom”. Pomysłodawczyni i koordynatorka ogólnopolskiego projektu „Mała książka – wielki człowiek” realizowanego przez Instytut Książki. Lokalnie w Bibliotece Samorządowej w Żukowie odpowiada za działania proczytelnicze i promocję.

👉Alina Januszczyk – animatorka i managerka kultury. Specjalistka ds. edukacji w Domu Słów Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Prezeska Fundacji Beetle, zajmującej się łączeniem kultury z edukacją. Od 14 lat prowadzi działania promujące czytelnictwo wśród dzieci, m.in. Festiwal Małe Miasto Poezji, Projekt Pracownia Książki Nieobojętnej, Drzewo Opowieści czy Podwórko Wyobraźni. Autorka i koordynatorka Festiwalu Alfabet oraz międzynarodowego projektu Book=Life.

👉Agata Markiewicz-Babło – nauczycielka w Zespole Szkół Specjalnych nr 1 w Gdańsku, polonistka i terapeutka. Inicjatorka i współautorka m.in. Wielkiego Maratonu Czytelniczego i wielu przedsięwzięć adresowanych do dzieci z niepełnosprawnościami. Miłośniczka książek, spotkań z dziećmi i młodzieżą, organizatorka warsztatów czytelniczych, dni tematycznych, pikników literackich, spotkań z ludźmi pióra.


Organizatorem Konkursu Książka Roku 2023 jest Polska Sekcja IBBY/Polish Section of IBBY
Konkurs został dofinansowany ze środków Urzędu Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.
Sponsorzy: Psychologia Edukacyjna, Agencja Autorska Autograf

Partnerzy: Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Dzielnicy Mokotów, Fundacja Polki Mogą Wszystko, Fundacja Powszechnego Czytania, Wydawnictwo Nowa Era,

Patronat honorowy: Biblioteka Narodowa

Patroni medialni: Kosmos dla Dziewczynek, Książki. Magazyn do czytania, Magazyn Literacki KSIĄŻKI, Świerszczyk dla dzieci, Ryms, Magazyn Dzieci

Ambasadorzy: Czytam.To, CzyTa Maja, Karmione Kulturą, Georgina Gryboś – Literacka Kavka, Maki w Giverny, Mała Czcionka, Mosty z Książek, Strefa Psotnika, Super Tata TV.

Komentarze